Jasna przyszłość budownictwa

Dla wielu z nas dom stał się środowiskiem do pracy, nauki i odpoczynku, dlatego musi w nim panować zdrowy i komfortowy mikroklimat. Coraz więcej uwagi przykłada się także do rozwiązań przyjaznych środowisku, które są ekologiczne i pozwalają oszczędzać zasoby. Wszystkie te warunki spełniają zrównoważone rozwiązania okien, drzwi i fasad.

Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej przy projektowaniu budynków kładzie się nacisk na rozwiązania, które zapewniają komfortowy mikroklimat wnętrz i podwyższony komfort. Należy uwzględnić wiele zróżnicowanych czynników, takich jak dobre doświetlenie pomieszczeń, dopływ świeżego powietrza, optymalna temperatura czy kwestie łatwości i bezpieczeństwa obsługi. Z drugiej jednak strony budynki muszą być także przyjazne środowisku. Decydującą rolę w tym kontekście odgrywają okna i drzwi. To od nich w dużej mierze zależy to, jak wysokie będą koszty utrzymania optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniach – zarówno środowiskowe, jak i finansowe. Odpowiedzią na ten problem są technologie certyfikowanych środowiskowo, panoramicznych okien, drzwi i fasad, które umożliwiają realizację komfortowych, ekologicznych i inteligentnych budynków.

Panoramiczne i komfortowe

Cechą rozpoznawczą nowoczesnych domów jest duża powierzchnia przeszkleń, które wpuszczają maksymalną dawkę światła dziennego i tworzą imponujący efekt przenikania się świata zewnętrznego z wnętrzem budynku. Uzyskuje się to jednak nie tylko poprzez zwiększanie wymiarów stolarki, lecz także ograniczanie widocznych szerokości ram. Na przykład w drzwiach podnoszono-przesuwnych z PVC-U. Panorama czołowa szerokość profilu skrzydła została ograniczona do zaledwie 72 mm. W jednej ościeżnicy można umieścić aż do czterech skrzydeł stałych i przesuwnych, które tworzą panoramiczne przeszklenie.

Drzwi można zestawić z oknami z PVC-U, uzyskując spójny efekt. Jeszcze większe przeszklenia można realizować z użyciem izolowanego cieplnie systemu aluminiowego. Zewnętrzne ramy i próg są ukryte w przegrodach budynku, a obecność drzwi zdradza jedynie styk profili skrzydeł o szerokości 37 mm. Istnieje ponadto opcja realizacji otwieranego naroża 90° bez tradycyjnego słupka. Szeroką swobodę projektowania dużych przeszkleń zapewnia także system przesuwny i podnoszono-przesuwny. Transparentne drzwi przesuwne doskonale zaprezentują się w duecie z panoramicznymi oknami serii o tym samym designie. Niemal wszystkie drzwi i okna balkonowe można ponadto wyposażyć w ciepły i szczelny próg zero milimetrów. Rozwiązanie zlicowane z posadzką usuwa wszelkie fizyczne bariery w przechodzeniu i uwypukla efekt płynnego przejścia między wnętrzem a otoczeniem.

Transparentne i efektowne

W nowoczesnych domach coraz częściej można spotkać także przeszklenia na wysokość kondygnacji lub całego budynku. Projektowanie takich efektownych, „szklanych ścian” umożliwia system aluminiowych fasad panoramicznych. Pozwala on na realizację całoszklanych naroży, wstawianie panoramicznych okien czy płynne łączenie z drzwiami panoramicznymi. Pomimo minimalnych szerokości czołowych profili wszystkie te systemy zapewniają wysoką izolacyjność cieplną aż do standardu pasywnego włącznie. Imponujące przeszklenia ze skrzydłami okiennymi o wysokości nawet do 3,2 m można wykonywać także w systemie, który łączy smukłą konstrukcję fasady o czołowej szerokości zaledwie 60 mm z typowymi dla okien funkcjami, jak rozwieranie i uchylanie. Ramy skrzydeł zostały ukryte w profilu nośnym fasady, dzięki czemu od zewnątrz nie można odróżnić pól otwieranych od stałych. Wysokie elementy otwierane zlokalizowane powyżej parteru można wyposażyć w zintegrowane całoszklane balustrady.

ECHO PR, oprac.red.AS, Fot: Schüco

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*