Odbicia przeszłości, przebłyski przyszłości

Miłośnicy pięknych wnętrz doskonale wiedzą, że lustra mogą mieć przeznaczenie inne niż pomoc w podkreślaniu urody czy dobieraniu stroju. A lampy – służą nie tylko do rozświetlania domu. Tendencje, które jednym i drugim dają dodatkowe, bardzo ważne zadania, wyraźnie widać w nowych propozycjach od Miloo Home. Łatwo wśród nich wychwycić 5 istotnych trendów.

Lustra od zawsze służą do kreowania atmosfery domu. Same w sobie dekorują pomieszczenie, ale także rozświetlają je. Gdy zostaną umiejętnie użyte, powiększają optycznie przestrzeń. Odpowiednio usytuowane, zwracają uwagę na inne elementy wystroju, które bez tego mogłyby przejść niezauważone. – Pozwalają obejrzeć tylną stronę rzeźby czy figurki albo pokazują zawieszony wysoko dekoracyjny żyrandol. Niekiedy łatwiej zobaczyć go w odbiciu niż od razu po wejściu do pokoju dostrzec pod sufitem – zauważa Monika Bielska. – Ale w tym roku wyraźnie widać, że lustra w stylowych, starannie zaprojektowanych wnętrzach występować będą też w nowych formułach – zapowiada.
A lampy? – Zachowują dobrze znane funkcje, jednak stają się jeszcze ważniejszym niż dotąd elementem określającym styl wnętrza. Nie chcą być neutralnym źródłem światła. Mają ambicję, by grać główne role! – podkreśla ekspertka. Wraz z nią przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym dziś tendencjom.
Koronkowa robota
Przede wszystkim swoją rangę we wnętrzach ugruntowują lustra o przeznaczeniu jednoznacznie dekoracyjnym. Te, których tafla – choć odbija wnętrze, a także twarze czy sylwetki domowników lub gości – nie jest jednolita. W naśladującym stare fabryczne okno lustrze wzbogaca ją siatka szprosów.

Nowym, wartym szczególnej uwagi zjawiskiem są lustra z taflą zaledwie przebłyskującą spomiędzy ornamentów koronkowej, orientalnej oprawy. – Te piękne przedmioty nie służą do przeglądania się, za to ożywiają wnętrze i wzbogacają je o grę migotliwego światła – podkreśla Monika Bielska.

Domowe konstelacje
Charakterystycznym zjawiskiem z wielkim potencjałem w kreowaniu stylu i atmosfery wnętrza mają lustra złożone z kilku czy nawet kilkunastu (!) drobniejszych elementów. Mogą to być niezależne z pozoru tafle. Samodzielne albo w ramkach. Jednakowej bądź zbliżonej wielkości lub mocno skontrastowane – duże i małe. Starannie skomponowane w swobodne grupy albo poddane niemalże wojskowemu rygorowi.

– Znakomitymi ilustracjami tych tendencji są dwie propozycje z kolekcji Modern: malowniczy model Ezra, budzący skojarzenia z bąbelkami złocistego prosecco oraz Mirage, który składa się z szeregów małych okrągłych lusterek w srebrnych ramkach – podkreśla Bielska.

W stylu „Mad Men”
Dwa ostatnie modele luster dekoracyjnych, reprezentują jedną z najważniejszych obecnie tendencji stylistycznych – nawiązania do modernizmu połowy XX wieku, czyli lekkiego, roztańczonego Mid-Century Modern. Wpływy te zaznaczają się we wszystkich chyba rodzajach projektowanych dziś mebli i dodatków, a także w formach oświetlenia.

Z inspiracji tych zrodziła się m.in. rodzina czarno-złotych lamp o trąbkowatych abażurach – żyrandol, lampa podłogowa i lampka na biurko. – Fani serialu „Mad Men” czy wielbiciele estetyki filmu „Samotny mężczyzna” wpływy te dostrzegą także w białej marmurowej podstawie lampy – dodaje Monika Bielska.

Struktura kryształu
Nie oddalając się zbytnio od nawiązań do estetyki powojennej, zwróćmy jeszcze uwagę na rosnącą popularność lamp stołowych z podstawą z przezroczystego szkła kryształowego. Bywa gładkie, co przekłada się na wyjątkową lekkość.

Może też być barwione, m.in. na tak modne dziś odcienie brązu albo mieć bogatą fakturę rodem z lat 50., 60. czy 70. – jak we wspomnianej już lampie, której baza po zapaleniu światła zamienia się w świetlistą rzeźbę. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na wielkość tego modelu, mierzącego aż 76 cm. – Świadomie, celowo przeskalowane lampy są szczególnie modnym dodatkiem do wnętrza – zwraca uwagę Bielska.


Wyższy poziom
Większe rozmiary i rosnące znaczenie w kompozycji domu dotyczą jednak również, a może przede wszystkim, żyrandoli. – Projektanci z wyraźnie większą niż wcześniej uwagą podchodzą do komponowania górnej części wnętrza. Pomagają w tym rozbudowane, wręcz rzeźbiarskie żyrandole, które nie tylko rozświetlają pomieszczenie, ale także określają jego skalę i styl – zauważa Monika Bielska.

HSH PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*