Organizujemy kuchenne szafki cargo

Perfekcyjnie uporządkowana kuchnia – w codziennym natłoku obowiązków i domowego rozgardiaszu, osiągnięcie tego stanu staje się nie lada wyzwaniem. Wysokie carga to szczególne miejsca, w którym organizacja ma kluczowe znaczenie, a podczas codziennego korzystania nietrudno o bałagan. Aby rozwiązać ten prozaiczny, ale istotny problem warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Agnieszka Witkowska, architekt, podzieliła się swoimi niezawodnymi sposobami na utrzymanie ładu w kuchennych szafkach typu cargo.

Agnieszka Witkowska, zawodowo zajmuje się declutteringiem, czyli „odgracaniem” wnętrz, a następnie organizowaniem przestrzeni na nowo, aby porządek zadomowił się tam na dobre.

Cargo – must have w każdej kuchni!

Szafki to często spotykane rozwiązanie do przechowywania żywności, w szczególności suchych produktów. Najbardziej optymalnym miejscem na wysokie cargo jest zabudowa obok lodówki. Gwarantuje nam to pełną wygodę podczas przygotowywania posiłków oraz łatwość wypakowania i schowania produktów od razu po powrocie z zakupów. Standardowe dostępne wymiary szafek= nie są głębokie, co daje nam pełną dostępność i widoczność całej zawartości oraz ułatwia sięgnięcie po niezbędną rzecz. Szeroka rozpiętość ram systemu umożliwia zastosowanie w szafkach o wysokości od 900 do 2300 mm. Komfort płynący z użytkowania wysokiego carga polega na wykonywaniu minimalnych ruchów podczas korzystania oraz niskiej częstotliwości otwierania i zamykania – co sprzyja zarówno naszej wygodzie, ale też utrzymaniu czystości, która nieodzownie idzie w parze z porządkiem.

Podstawową przesłanką przy układaniu żywności jest wygoda. Trzeba organizować żywność tak, aby jak najłatwiej się po nią sięgało. Kolejnym krokiem jest stworzenie klucza kategorii, według których będziemy grupować poszczególne produkty. Jakie to mogą być kategorie? Na przykład produkty sypkie (kasze, mąki, cukier) lub rodzaj opakowań czy pojemników (słoiki, butelki). Łączenie takich samych grup produktów w kategorie, sprzyja dbaniu o dobre nawyki przez wszystkich domowników. Dodatkowym działaniem jest opisanie każdej półki, tak aby nikt nie miał wątpliwości, który produkt odłożyć w dane miejsce. Kolejną kwestią jest w czym przechowujemy daną żywność – zdecydowanie najczęściej zostawiamy ją w opakowaniu firmowym. Jednak, gdy dysponujemy wolnym czasem, warto zorganizować naszą żywność w pojemniki, które dadzą nam oczekiwany efekt „wow” podczas otwierania naszego carga. Transparentne pojemniki ułatwiają nam odnalezienie potrzebnego produkty oraz dodatkowo dodają walorów estetycznych w przestrzeni szafki. Sprawdzoną poradą od Agnieszki Witkowskiej, jest podpisanie produktów żywnościowych na pojemnikach oraz zawarcie tam istotnych informacji, które zwykle umieszczane są na opakowaniach.

Jednym z wyzwań podczas organizowania przestrzeni kuchennej jest zagospodarowanie głębokich szafek. Podstawowym problemem jest szybkość tworzenia się w nich bałaganu, ale również brak dostępu do dalszych rzędów i produktów tam znajdujących się. W efekcie, produkty, które umieszczone są dalej, bo są rzadziej używane, przepadają w głębi szafek i nie są wykorzystywane w obrębie swojej daty ważności. Taka sytuacja to nie tylko „zagracenie”, ale marnowanie żywności i środków, za które zostały zakupione produkty.

OKK PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*