Jak wybrać najlepszy stolik kawowy do salonu?

Urządzając wymarzony salon przeważnie skupiamy się na wyborze pasujących do wnętrz kanap czy wygodnych foteli. Często zapominamy o innym istotnym elemencie, bez którego nasza przestrzeń nie będzie wydawać się kompletna – stoliku kawowym. To mebel, który możemy wykorzystać zarówno do przechowywania pilotów telewizyjnych czy magazynów, jak i do wspólnych posiłków czy spędzania czasu w gronie znajomych. Przedstawiamy 5 zasad, którymi warto kierować się wybierając idealny stolik kawowy.

Stoliki kawowe dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, materiałach i wysokościach, a producenci zapewniają nam dużą różnorodność wyboru. Decyzja nie należy do najłatwiejszych, a bywa, że ze względu na ograniczającą nas przestrzeń czy też nasze oczekiwania względem mebla… trudno się zdecydować. Eksperci marki Nobonobo wyjaśniają, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego elementu wyposażenia.

Funkcjonalność

W wystroju wnętrz zawsze najbardziej liczy się funkcja. Wybierając wymarzony stolik kawowy powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad jego zastosowaniem i tym, czego od niego oczekujemy. Być może szukamy dodatkowego miejsca na dekoracje lub czasopisma, a może potrzebujemy mebla, który będzie pełnił rolę biurka podczas pracy zdalnej. Często stoliki kawowe spełniają w głównej mierze funkcję estetyczną i nadają charakteru danemu pomieszczeniu. Wszystkie te kwestie i potencjalne zadania musimy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań – mówi Tomasz Matejczyk

Kolor i styl

Stolik kawowy przeważnie umieszczamy w centralnym miejscu naszego salonu, dlatego ważne jest, żeby zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie pasował on do całej przestrzeni i podkreślał jej zalety.

Materiał

Wybierając stolik kawowy pod kątem materiału, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę użytkowników danej przestrzeni i osobiste preferencje. Choć mebel wykonany ze szkła będzie świetnie sprawdzał się w dużych, jasnych pomieszczeniach, jego zalety przestają być tak istotne, jeśli wśród domowników znajdują się dzieci lub zwierzęta. Tu najlepiej sprawdzą się drewniane modele, które doskonale ocieplą wnętrze salonu.

Kształt

Właściwy kształt stolika kawowego zależy w dużej mierze od rozmiarów przestrzeni, w jakiej go umieścimy. Jeśli posiadamy niewielki salon, w którym często się przemieszczamy, dobrym wyborem będzie owalny stolik bez ostrych narożników. Taki mebel sprawdzi się zwłaszcza, jeśli mieszkają z nami małe dzieci.

Rozmiar i wysokość

Wielkość stolika kawowego powinna być proporcjonalna do innych elementów znajdujących się w pomieszczeniu, a zwłaszcza do kanapy, przed którą będzie się znajdował.

Dobrą praktyką jest wybór stolika, którego długość nie będzie przekraczać 2/3 długości naszej sofy. Ponadto, należy zwrócić uwagę na miejsce na nogi między meblami – przeważnie zaleca się odległość 50 cm. Wybór wysokości zależy z kolei od rozmiaru kanapy – stolik powinien mieć mniej więcej taką samą wysokość, jak siedzisko sofy. – podsumowuje Monika Struska

OKK PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*