Kamień, użyteczne dzieło sztuki

Wszystkie kamienie naturalne mają w sobie to, co w przyrodzie cenimy chyba najbardziej – jej wyjątkowy, niepowtarzalny urok. A zarazem właśnie z natury granity, marmury i onyxy – ale także wciąż nieco mniej znane w Polsce kwarcyty – czerpią swoją trwałość liczoną w tysiącach lat. Odpowiednio dobrane pod kątem walorów wizualnych oraz cech użytkowych, mogą wzbogacić dosłownie wszystkie pomieszczenia domu,
a także balkon czy taras. Warto się o tym przekonać!

Kwarcyt Patagonia, Interstone

Tak, to prawda – kamienie naturalne są znakomitym wyborem absolutnie do wszystkich wnętrz. Nie tylko ozdobią je, ale przede wszystkim odpowiedzą na najbardziej wyśrubowane wymogi funkcjonalne. W zależności od rodzaju, te cenne skarby natury stawią czoła m.in. wysokim temperaturom (np. w oprawie kominka lub biokominka, ale też w domowej saunie), mrozom (np. na balkonie lub tarasie czy na elewacji), intensywnemu ruchowi (np. na podłodze w holu). Wiele z nich – jak zwłaszcza granit i kwarcyt (powyżej, w tle telewizora, kwarcyt Patagonia) – jest też odpornych na zarysowania, obtłuczenia, zadziory, zaplamienia i zmatowienia, o które nietrudno w przypadku materiałów innych niż kamień.

Gdy mowa o kamieniu naturalnym w mieszkaniu, pierwszym skojarzeniem – a przede wszystkim marzeniem wielu osób – są piękne i bardzo trwałe blaty kuchenne czy łazienkowe z granitu. Co ważne, to marzenie łatwo spełnić i to wcale niekoniecznie za duże pieniądze. Do tych tak wymagających wnętrz polecić należy także kwarcyty, równie wytrzymałe, a piękne jak delikatniejszy marmur. Niektóre z nich, jak wspomniany już kwarcyt Patagonia, są miejscami półprzezroczyste i wspaniale wyglądają również podświetlone od spodu.

Warto pamiętać, że w kuchni wykonuje się z kamienia także tzw. backsplashe, czyli osłony ścian między blatem a szafkami. Piękny slab kamienia to jednocześnie wymarzony materiał na pokrycie korpusu wyspy kuchennej, na ogół znakomicie widocznej od strony salonu.

Kwarcyt Patagonia, Interstone

W łazience z kolei – oprócz blatu – kamień naturalny można wykorzystać na ścianach. Tu świetnie sprawdzą się spokojniejsze kolory i wzory, jak delikatny beżowy kwarcyt Perla Santana. Kamień w łazience może się też pojawić na jednej wybranej ścianie, np. za wanną lub w strefie prysznica. To idealne miejsce na wzorzyste onyksy, granity czy kwarcyty

Kamień naturalny w łazience idealnie sprawdzi się także na podłodze. Zabezpieczy ją przed wodą, a zarazem da wnętrzu charakter i klasę. Dobrym wyborem będą tu zarówno twarde granity czy kwarcyty, jak i marmury – ze słynnym Bianco Carrara (poniżej) na czele. Wokół nie brakuje imitacji, a przecież można mieć we własnym domu szlachetny oryginał!

Marmur Bianco Carrara, Interstone

Kamień na salonach

Jaki kamień najlepiej nadaje się do salonu? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to marmur, np. beżowy. Polerowany albo w modnym półmacie, zestawiony już nie tylko ze złotem czy miedzią, ale także z woskowanym drewnem, lakierowaną na czarno stalą, tkaninami o grubym splocie i ręcznie formowaną ceramiką. Choć to kamień relatywnie miękki (o ile można tak powiedzieć o kamieniu!), co od tysiącleci wykorzystują rzeźbiarze, jednocześnie świetnie sprawdza się na posadzkach nawet w miejscach publicznych.

HSH PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*