Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie, spokój

Przy próbach omówienia dominujących tendencji w urządzaniu wnętrz kuchennych, należy pamiętać, by odróżniać sezonowe mody od trendów. Te pierwsze pojawiają się i znikają, zastępowane kolejnym chwilowym olśnieniem. Trendy utrzymują się znacznie dłużej; są kierunkiem, w którym zdają się podążać realizacje architektów i projektantów wnętrz. Rzadko zmieniają się gwałtownie, raczej ewoluują, dając dużo czasu na ewentualne zmiany w aranżacji.

Pandemia pokazała bardzo wyraźnie, jakie rozwiązania są optymalne podczas dłuższego siedzenia w domu. Choć trudno mówić tu o rewolucji w porównaniu z poprzednimi latami, niektóre obecne wcześniej trendy bezdyskusyjnie się ugruntowały, inne zyskały na sile, a niektóre zadebiutowały. Przyjrzyjmy się im po przeniesieniu na grunt kuchenny, bo ze względu na rosnące ceny warto wiedzieć, w co zainwestować, by potem nie odczuwać żalu, że nasza kuchnia przestała być funkcjonalna, choć od remontu minęło zaledwie kilka miesięcy.

Kuchnia się zaludnia

Nie ma wątpliwości, że kuchnia przestała być pomieszczeniem, w którym tylko przygotowuje się jedzenie. Przeniosło się do niej życie rodzinne, spotkania biznesowe, konferencje w trybie online, nie wspominając o zdalnym nauczaniu. Tradycyjny układ kuchni, z tzw. trójkątem roboczym, stał się więc niewystarczający. Pogłębiona wielofunkcyjność kuchni przyniosła wymogi innej aranżacji przestrzeni; takiej, która wydziela strefy i gwarantuje komfort kilku osobom jednocześnie. Pojawiły się zatem większe lub dodatkowe blaty (np. wyspy kuchenne), producenci ogromny nacisk położyli na rozwiązania ergonomiczne i zwiększające wygodę oraz te, które pomagają w utrzymaniu porządku, są ekologiczne i dzięki którym zyskuje się dodatkową przestrzeń

Zieleń, niebieski i inne odważne kolory

Zacznijmy od kolorów. To one są najpopularniejszą oznaką zmiany w trendach. W tym roku bezapelacyjnie króluje zieleń. Ten kolor został wybrany przez większość producentów farb jako barwa roku 2022. W kuchniach ponadto coraz śmielej stosowana jest cała paleta niebieskości – od delikatnych po naprawdę głębokie. W trendach na pewno utrzymały się także kuchnie dwukolorowe. Połączenia kolorystyczne nie muszą być tu standardowe, czyli biało-czarne, biało-szare, biało-beżowe, czarno-brązowe, etc. Pojawia się coraz więcej mocnych, odważnych barw i ich zestawień, często z udziałem niebieskiego i zielonego. Mieszamy odcienie chłodne i ciepłymi, szarość kamienia lub śnieżną biel marmuru zestawiając z miodowym drewnem.

Z drugiej strony, niezmiennie popularne są kuchnie całe w bieli – szykowne, czyste, ponadczasowe – choć wciąż z wykorzystaniem różnych materiałów i faktur. Ich monochromatyczność można przełamać „wyskakującym” kolorem, np. na detalach lub jednej, wybranej powierzchni.

OKK PR, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*