Design niejedno ma imię

Nawierzchnie wykonane z elementów betonowych już dawno przestały być szare i nudne. Dobierając odpowiednio kształty, kolory oraz sposoby układania płyt i kostek można osiągnąć rewelacyjne efekty wizualne, a rezultat końcowy może być naprawdę zaskakujący i spektakularny.

Czasy, w których rodzaje prefabrykatów betonowych ograniczały się do prostokątnych lub kwadratowych kostek czy płyt, są już dawno za nami. Rynek kostek i płyt betonowych w ostatnich dziesięcioleciach bardzo się zmienił. Jest to podyktowane wciąż ewoluującymi potrzebami klientów. Dziś oczekują oni nowych i ciekawych rozwiązań wzbogacających aranżacje przydomowych przestrzeni, a nie tylko – jak dawniej – materiału, z którego można po prostu ułożyć alejki czy chodniki. Oczywiście parametry techniczne betonowych elementów, takie jak trwałość, odporność, antypoślizgowość czy grubość są nadal ważne, jednak projektując otoczenie domu coraz częściej stawiamy na nietuzinkowy design. Można go uzyskać na dwa sposoby: wybierając niesztampowo wyglądające płyty lub układając je w niestandardowy sposób.

Na uwagę zasługuje aspekt, który ma duży wpływ na charakter otoczenia domu, a mianowicie kolorystyka. Przy pomocy kolorów można wizualnie zmieniać proporcje przestrzeni lub eksponować jej wybrane fragmenty. Kolorem zdecydowanie wyróżniającym się na rynku wśród innych jest korten czyli barwa rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji oraz lekko industrialnym charakterze, nawiązująca do modnej w architekturze stali kortenowskiej. Właśnie w tym kolorze jest dostępna kostka Metrik. Ułożenie jej w jodełkę gwarantuje zatem podwójnie oryginalny efekt! Oprócz powszechnych i uniwersalnych szarości coraz popularniejsze stają się też beże i brązy. Do tej grupy należą takie barwy jak latte, ivory czy cortado.

Pamiętajmy o roślinach

Projekt otoczenia domu, w którym wykorzystano elementy betonowe należy uzupełnić o intensywnie zieloną roślinność. Pięknie prezentują się zadbane trawniki z równą, nisko przystrzyżoną trawą czy trawy ozdobne. Doskonałym wyborem są zawsze rośliny zimozielone, takie jak różaneczniki, bukszpany czy jukki ogrodowe. Dobrym rozwiązaniem są też kwitnące hortensje, laurowiśnie czy pachnąca lawenda i szałwia. Rośliny zawsze powinny być dobrane do stylu posesji i jej otoczenia. Roślinność w połączeniu z dedykowanymi kostkami lub płytami nawierzchniowymi pozwala stworzyć ogród nowoczesny lub romantyczny.

Płyty betonowe wokół domu już dawno przestały być tylko koniecznym elementem służącym do budowy alejek, podjazdu czy tarasu. Dziś dzięki ich unikatowemu i modnemu designowi lub ciekawym sposobom układania dodają one przestrzeni nietuzinkowego charakteru i intrygującego wyglądu, umożliwiając tworzenie niesamowitych aranżacji.

TokTok, oprac.red.AS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*