Luksfery, pustaki szklane - zastosowanie, zalety, wady

Pustaki szklane, luksferyJeżeli w mieszkaniu lub domu należy zbudować ściankę działową, jednak pomieszczenie, które zostanie wydzielone, pozbawione zostałoby okna, pomocne mogą okazać się pustaki szklane lub luksfery. Taka ścianka działowa to nie tylko sposób na wydzielenie pomieszczenia, ale również możliwość doświetlenia tego, które mogłoby stać się ciemne i mało przytulne. Jakie możliwości daje to rozwiązanie?

Zastosowanie pustaków szklanych, luksferów - kreatywne wykorzystanie przeszkleń

Przezroczyste przegrody wykonane, chociażby z pustaków szklanych, luksferów czy pleksi mogą w łatwy sposób zastąpić tradycyjne ściany działowe - przejrzysta ścianka z pewnością nada wnętrzu lekkości i w mniejszym stopniu wpłynie na jego przestronność. Tego rodzaju ściany postrzegane są często jako okna wewnętrzne i montowane mogą być np. na klatkach schodowych czy garderobach, co sprawia, że tak wydzielone części domu lub mieszkania nie są pozbawione dostępu do światła dziennego.

Obecność na rynku różnorodnych kolorów, jak i wzorów tego rodzaju przeszkleń to możliwość na kreowanie dowolnego stylu wnętrz. Niektóre z rozwiązań umożliwiają nawet nadanie ścianie nieregularnego kształtu - wiąże się to z tym, że takie przeszklenie może być wykonane np. po łuku. Pustaki szklane doskonale wkomponują się w charakter m. in. salonu, gdzie mogą być wykorzystane zarówno jako ścianka działowa, ale również element dekoracyjny, który oddzieli część jadalną od części wypoczynkowej.

Lukfery - przeszklenie po łuku

Niektóre pomysły aranżacyjne zakładają również wykorzystanie pustaków szklanych do obudowania elementów wyposażenia wnętrza czy wręcz tworzenia z nich konstrukcji, takich jak kabina prysznicowa. Jak więc widać możliwości ich zastosowania jest naprawdę sporo i wszystko zależy jedynie od naszej kreatywności.

Zalety luksferów, pustaków szklanych

Jeżeli chodzi o tego typu rozwiązanie, to jedno jest pewne - można je pokochać lub nigdy się do niego nie przekonać. To czy komuś takie przeszklenia przypadną do gustu, jest sprawą indywidualną, jednak z pewnością nie można pominąć faktu, że z posiadają one niesamowite walory estetyczne oraz pozwalają na kreowanie z nich naprawdę wielu, czasem bardzo nietypowych aranżacji. Kolejną sprawą są oczywiście względy praktyczne - w przeciwieństwie do tradycyjnych ścianek działowych przepuszczają światło i dają możliwości rozjaśnienia niedoświetlonych czasem zakamarków. Dzięki temu, że pustaki szklane produkowane są zarówno w różnych rozmiarach, jak i kolorach można z ich pomocą doświetlić wnętrza zaaranżowane w naprawdę różnym stylu - od tych klasycznych, po nowoczesne. Do ich zalet można również zaliczyć to, że cechują się one naprawdę dobrą izolacją akustyczną, przez co sprawdzają się w przypadku wydzielania np. przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek.

Wady luksferów, pustaków szklanych

Tak jak każde rozwiązanie, tak i to ma oczywiście swoje wady. Najważniejszą z nich może być koszt, który jest znacząco wyższy od wykonania tradycyjnej ścianki gipsowo-kartonowej lub ceglanej. Drugą sprawą są maksymalne wymiary takiej ścianki, które ze względu na rozszerzalność termiczną są ograniczone. Konkretne wymiary zależą tu oczywiście od wybranego systemu. To właśnie to ograniczenie sprawia, że tak pięknie prezentujące się ścianki łukowe muszą być wykonane przy użyciu zbrojenia i zaprawy, niemożliwe jest ich wykonanie w systemach suchej zabudowy, wymagającej o wiele mniej czasu i pracy.

Przeszklenia te, doskonale wpisują się jednak we współczesne trendy, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz, głównie przez to, że bardzo mocno stawiają na uzyskanie wrażenia przestronności. Powiększone nimi optycznie wnętrza stają się jasne, ładnie się prezentują, a przede wszystkim mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej funkcjonalne i wygodne.